27 Nisan 2009 Pazartesi

bebekle seyahat (Ela PRague'da)Cok korkarak cıktım bu yolculuga. Ela ne yapar, ne eder hiç bir fikrim yoktu. Eş dosttan öğrendiklerimle kendimce önlemler almaya çalıştım. Bir çoğu da işe yaradı.

Hikayemiz 23 nisan sabahı başlıyor. Ela pek birşey anlamadı. Uçağa binene kadar çok keyifliydi. Son derece sakindi. herkesle şakalaştı. İstanbul- Prague arası da hiç problem yaşamadık diyebilirim. Uçak kalkarken ve inerken bol bol su içirdim ki kulakları dengelensin. Annemin hazırladığı mamalar da tüm yolculukda cok faydalı oldu. Ela Prague'a bize hiç problem çıkarmadan gitti. Oraya vardığımızda otelimize giderken çok yorulmuş olduğu için hareketlerine engel olamadı. Çılgın gibi hareketler yaptı. sonunda orda hazırladıgımız yatagına yatınca ben de bir oh cektim.. 9 aylık bebekle ucak yolculugunun ilk kısmı gercekten kolay gecti.


Tüm Prague gezisi boyunca Ela inanılmaz bir performans gösterdi. Çok yorulduğunu kabul ediyorum. Allahtan akşamları annem Ela ile birlikte otelde kaldı böylece Ela'nın uyku düzenini bozmadık ve biz de istediğimiz gibi gezebildik. Nereleri gezdiğimizi daha sonra bir yazımla anlatacağım. Ela'ya çok güzel ahşap oyuncaklar aldık cocam K.E ile. Hatta kendimizi daha çok almamak için acaip tuttuk. Prague bir ahşap oyunca cenneti fiyatları da gerçekten çok pahalı degil. Türkiye'den daha ucuz olduğunu söyleyebilirim. Zaten Türkiye'den çeşit konusunda 10 kat daha iyi. Özellikle ahşap atına bayıldı Ela. Bir akşam çok fena gaz sancısı çekti. Aslında çok gazlı ve sorunlu bir bebek olmamasına rağmen bu gaz sancısı çekmesi bir şanssızlıktı. Çünkü öyle çığlık atarak ağlıyordu ki gerçekten çok korktuk. Emzirmenin binbir faydasından birini daha gördüm, emzirdiğim zaman hem sakinleşti hem de gazını çıkarabilmeye başlayınca rahatladı çocuk. Onun dışında yanımızdaki herkes Ela'ya sürekli maşallah diyip durdular. Aslında çok rahat durmadı sürekli tepemizde kucağımızda gezdi. Ama onun kadar hareketli bir çocuk için bu kadarı bizim için cennet gibi oldu.

Dönüş yoluna geçtiğimizde artık Ela çok yorulmuştu. O yüzden o gün biraz mırmır huysuzluk yaptı bir de uçak inerken çok uğultudan biraz korktu sanırım. ve ağladı ama onun dışında çok uyumlu ve neşeli bir çocuktu.

Düzeni bozulduğu için bir iki güne ihtiyacımı var sanırım. Ben de çok uyumlu olmasına rağmen onu çok yorduğumuzu düşünerek bir 6 ay daha yurtdışına biryere gitmemeye karar verdim.. Sanırım onu bir deniz kenarına götürüp deniz güneşden faydalandırsam çok iyi olucak.. Prague tatili benim ruhum için gerekliydi. Ela da ben çok iyi modda olduğum için sanırım hiç sorun cıkarmadı. Bir sonrakinde onun için tatile gidicez inşsallah.

Hiç yorum yok: